سوپر رزولوشن چیست و چرا دوربین گوشی‌ها از آن بهره می‌برند؟

در همین حین، گوگل با استفاده از فناوری سوپر رزولوشن موفق شده قابلیت Super Res Zoom را معرفی کند که در حقیقت می‌تواند کیفیت زوم دیجیتالی را تا حد زیادی ارتقا بدهد. برای این تکنولوژی، گوگل از لرزش دست کاربر حین عکاسی استفاده می‌کند تا بتواند عکس‌های مختلفی را در زوایای نسبتا گوناگون ثبت کند و در نهایت در محیط پر نور زوم ۲ برابری دیجیتال با کیفیت نسبتاً خوبی امکان‌پذیر می‌شود.

Facilis quisquam


Facilis et nobis esse voluptates sed enim recusandae

امروزه دوربین گوشی‌های هوشمند نسبت به همین دو سال قبل، از امکانات بسیار جذاب‌تری بهره می‌برند و از بین آن‌ها می‌توانیم به وجود دوربین‌های سه‌گانه، فناوری پریسکوپی و حالت شب اشاره کنیم. در میان فناوری‌های نرم‌افزاری مهم، الگوریتم‌های یادگیری ماشینی و فناوری ترکیب پیکسل‌ها اهمیت زیادی دارند ولی به غیر از آن‌ها، یک تکنیک به نام سوپر رزولوشن دیده می‌شود که تأثیر بسزایی در افزایش کیفیت عکس‌ها دارد.

این روزها فناوری سوپر رزولوشن در دوربین بسیاری از گوشی‌ها دیده می‌شود. یکی از اولین کمپانی‌هایی که به طور گسترده به استفاده از این تکنولوژی روی آورد، اوپو بود که گوشی Find 7 با بهره‌گیری از این فناوری می‌توانست با ترکیب چند عکس ۱۳ مگاپیکسلی یک عکس ۵۰ مگاپیکسلی خلق کند.

به بیان ساده، فناوری سوپر رزولوشن عمل ایجاد یک تصویر رزولوشن بالاتر با ثبت و پردازش چند عکس با رزولوشن پایین‌تر است. این تکنیک اساساً جای خالی جزییات را پر می‌کند و هنگام افزایش اندازه عکس، نویز آن را کاهش می‌دهد. سوپر رزولوشن پیش از این در اخترشناسی مورد استفاده قرار می‌گرفت و در این حوزه با بهره‌گیری از چندین عکس، عکس همراه با رزولوشن بالاتری خلق می‌شود. در ضمن برخی از دوربین‌های DSLR هم با بهره‌گیری از این فناوری می‌توانند مثلا از طریق یک سنسور ۱۶ مگاپیکسلی عکس‌های ۴۰ مگاپیکسلی ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *